CASLA

img_1760_ps

Centrum analytických studií pro Latinskou Ameriku (CASLA) při Institutu Respekt si klade za cíl studium politické situace v Latinské Americe. Aktivity CASLA jsou zaměřené na upevnění demokracie v Latinské Americe prostřednictvím pořádání konferencí, seminářů, vydáváním publikací na dané téma, a především neustálé výměny zkušeností mezi politickými představiteli Latinské Ameriky a Střední Evropy.

Bookmark and Share

Abychom mohli analyzovat současný volební proces v Dominikánské republice, musíme se nevyhnutelně vrátit do roku 2010, kdy vstoupila v platnost nová ústava. V té chvíli byl vyhlášen počátek demokratické revoluce, která s sebou přinesla i nově vytvořené právní entity, jako je Ústavní soud a Volební soud.

Politické strany mají ze své pozice hlavních aktérů zodpovědnost za udržení příznivého klimatu pro zprovoznění těchto institucí, zakotvených v dokumentu Carta Magna. Aby byla zajištěna patřičná legitimita, je nevyhnutelná soutěž širokých společenských vrstev. Úskalí jsou ale ve všem a první velkou výzvu představovala otázka, zda se prezident republiky, Leonel Fernández bude moci znovu ucházet o zvolení, jelikož znovuzvolení nebývalo ústavou výlučně zakázáno. Tato situace rozpoutala přehršel kritiky možných kroků, které by mohly ohrozit instituční stabilitu země.

V rámci třech hlavních politických stran – Partido Revolucionario Dominicano (PRD), Partido de la Liberación Dominicana (PLD) a Partido Reformista Social Cristiano (PRSC) – jakož i uvnitř sil napojených na vládní stranu byla započata vnitřní hnutí za zaujmutí instituční pozice k danému tématu. Tato nejistota kolem politické budoucnosti prezidenta nezabránila tomu, aby se objevilo několik kandidátů, kteří by se za jiných podmínek neobjevili a kteří podmínili svůj postup tím, zda současný prezident bude kandidovat…

Celá studie ke stažení zde.

Spanish version

El presidente del Órgano Judicial y la Corte Suprema de Justicia de Guatemala, Luis Arturo Archila, realizó una visita oficial a la República Checa durante los días 12 y 14 de septiembre, respondiendo a una invitación de su homóloga, la presidenta de la Corte Suprema de Justicia de República Checa, Iva Brožová.

Brožová recibió a su homólogo guatemalteco en la sede del órgano judicial en Brno y posteriormente fue recibido también por el Ejecutivo en Praga a través del director de Asuntos Políticos del Ministerio de Relaciones Exteriores, Pavel Fischer, y por el poder Legislativo. Concretamente se entrevistó con la vicepresidente del Senado, Alena Palečková, y del senador Petr Bratský, quien es uno de los principales conocedores de asuntos latinoamericanos en el Parlamento Checo.

Otevřít celý příspěvek »

Utváří se předpoklady pro to, aby každý Dominikánec, chudý či bohatý, na venkově nebo ve městě, měl stejné podmínky.

Ramón Carreño je konzulem Dominikánské republiky v České republice. V rozhovoru pro Respekt Institut CASLA poskytl celkový pohled na zemi,kterou reprezentuje. Dominikánská republika se podle Carreña v posledních letech posunula kupředu na cestě za politickým, ekonomickým i společenským rozvojem. Zdůrazňuje, že jeho země v karibské oblasti navíc zaujímá místo regionálního lídra a je příkladem vysoce dynamické ekonomiky.

Rozhovor ke stažení zde.

Právě vychází další z odborných článků v rámci série Latin American Insight s názvem „Všeobecné volby v Guatemale 2011: Znovu to samé?“. Článek se věnuje současné situaci v Předvolební panoráma v Guatemale je téma druhého článku série Latin American Insight. Jeho autor Álvaro Dubón, bývalý poslanec Středoamerického parlamentu a hlavní správce Nejvyššího soudu Guatemaly, v něm nabízí souhrnný přehled situace  a hlavních politických aktérů příštích zářijových voleb. Hlavní téma článku je uvedeno do kontextu sociopolitického vývoje Guatemaly v posledních desetiletích.

Celá studie ke stažení zde.

Série článků Latin American Insight se věnuje analýze aktuálních témat týkajících se Latinské Ameriky. Latin American Insight vytváří CASLA pod Respekt institutem ve spolupráci s Nadací Forum 2000 s Respekt institutem a Asociací pro mezinárodní otázky.

Por Carlos González Sháněl y Elisa Molina

Fernando  Berrocal  Soto,  es un político y antiguo diplomático costarricense.   Fue ministro  durante  dos  períodos. En el primero de ellos   fue Ministro de la Presidencia, durante  la  administración  Monge  Álvarez,  de  1982  a  1985.  En  su segunda  etapa  ministerial  ocupó la cartera de Gobernación y Seguridad   Pública   durante   la presidencia  de  Oscar  Arias,  del año 2006 a 2008.  También  fue embajador de Costa Rica ante la Organización de las Naciones Unidas con sede en Nueva York, bajo la administración del presidente José María Figueres Olsen, de 1994 a 1998, y también miembro y Presidente del Consejo de Seguridad de las Naciones Unidas.

The continuation of the document for downloading here.

Por Elisa Molina Tébar

El ministro de Asuntos Exteriores de Nicaragua, canciller Samuel Santos, visitó Praga a mediados del mes de Mayo en un viaje oficial que realizó por diversos países de la Unión Europea con la finalidad de intensificar las relaciones entre su país y Europa. En una entrevista exclusiva con Respekt Institut nos habló sobre la política exterior nicaragüense, de sus relaciones con el resto de países de
Centroamérica, así como con Estados Unidos o la Unión Europea. También se refirió a la lucha contra el narcotráfico y al actual conflicto de Libia, ocasión en la cual cuestionó tanto al Tribunal Penal Internacional de La Haya como a la Organización de las Naciones Unidas.

The continuation of the document for downloading here.

Entrevista realizada en Praga al Ministro de Asuntos Exteriores de Nicaragua
Otevřít celý příspěvek »

kde nás najdete
Respekt institut, o.p.s. v likvidaci
IČ: 26465302
DIČ: CZ26465302
Pernerova 47
180 07 Praha 8
institut@respekt.cz
+420 233 071 034
Respekt institut na facebookuRespekt institut na youtubeRespekt institut na twittruZasílání novinek na emailOdběr novinek pomocí RSS